Co je to barefoot obuv

Pro 15, 2021

Anglické slovo „barefoot“ znamená naboso nebo bosý. Tedy jednoduše řečeno, barefootová obuv se snaží napodobovat chůzi naboso, která je člověku přirozená.
Chodidlo, je neuvěřitelně dokonalý aparát, který je uzpůsoben hlavně k chůzi naboso. Naše chodidla, na kterých celý den stojíme, a která nesou naši váhu, významně určují držení našeho těla. . Běžně nošená obuv může chodidlo omezovat, což může vést ke zdravotním problémům. Co tedy dělat, abyste měli pocit, že chodíte bosí, ale neušpinili se, nezranili, nenachladili se…rada je jednoduchá, zkuste právě barefootovou obuv. Pro sebe i děti.

 

Základní pravidla barefoot obuvi

  1. Barefoot boty nemají žádný sklon podrážky mezi špičkou a patou, tedy žádný podpatek, takže při chůzi a běhu máte přirozený postoj a chodidlo přirozeně pracuje.
  2. Špička bot je dostatečně rozšířená, aby se v ní prsty rozprostřely jako když chodíte naboso.
  3. V barefoot botách není žádný tvarovaná stélka podporující klenbu, takže se posilují svaly celého chodidla a nožní klenba a zlepšuje se držení celého těla.
  4. Barefootové boty mají podrážku maximálně 5 mm silnou, která umožňuje chodidlu kontakt s povrchem. Je to dobré na to, že je chodidlo neustále stimulováno a nervové vzruchy se roznášejí do celého těla a aktivují v podstatě celý organismus. Podrážka je navíc ohebná příčně i podélně.

 

A je vhodná barefootová obuv, i ta naše pletená, také pro děti?

Každý dětský lékař vám potvrdí, že dítě by mělo chodit naboso, protože to podporuje zdravá chodidla, kotníky a také zdravé svaly na nohou. Když dítě běhá naboso nebo jen v ponožkách, naučí se správně našlapovat a došlapovat až na paty. A právě proto nabídneme barefoot botky i pro nejmenší děti. Nebudou muset běhat úplně bosé a přitom jakoby bosé byly. Nebude jim to klouzat, což v ponožkách i naboso hrozí. Nebude jim na nožky zima, což při bosé chůzi také hrozí.
Suma sumárum, děti, které denně udělají několik tisíc kroků, budou mít možnost dělat je v botách, které se díky pletenému svršku přizpůsobí noze, ve kterých se chodidlo nebude potit a přitom poskytnou chodidlu oporu.

Podrobněji se budeme vhodnosti barefootového obouvání i pro děti věnovat v některém dalším příspěvku.

zobrazit/skrýt komentáře (0kometářů)
L

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *