Bojovníků za svobodu 1262/7 Šternberk
+420 797 807 985
info@eeree.eu

Zahodil jsem příbory

Do daleké Číny

Sbírat inspiraci, nápady i odborné informace odjel šéf a majitel naší firmy Pavel s několika kolegy v polovině listopadu 2019. A rozhodně se nedrželi při zemi, protože na zkušenou odletěli do Číny. Cílem byla Šanghaj, tamní veletrh a také několik fabrik v okolních kantonech.

 

Netopýři? Helmy z filmu Star Wars? Samozřejmě ne, jen vystavené svršky bot.

Pokud to někdo neví, ušetřím mu hledání informací – Šanghaj je s více než 27 miliony obyvatel nejlidnatější město Číny a významné hospodářské centrum této země. Rozkládá se při ústí řeky Jang- c´- t´iang do Východočínského moře a právě tam měli po téměř 14 dnů naši experti své hlavní stanoviště. „Pořád jsme byli v pohybu“ konstatoval náš šéf a pochvaloval si čínskou kulturu cestování, která jemu i kolegům zpříjemňovala i tři sta kilometrů dlouhé přesuny. Navštívili totiž v rámci pobytu v Číně dvě továrny, z nichž v každé strávili na exkurzích a při odborných debatách tři dny.

Cestování rychlovlakem je „vyšší dívčí“

Značky na nástupištích vám ukáží, kde přesně zastaví vůz s vašimi sedadly.

Ponechme stranou odborné záležitosti a nechme se chvilku unášet rychlovlakem. „Všude panuje disciplína. Všiml jsem si toho už v Šanghaji, kde jsem viděl za oknem jedné z bank, jak tamní zaměstnanci stojí před svým šéfem ve vzorném vojenském pozoru,“ líčil své dojmy náš šéf Pavel. Utvrdil se v tom i na nádraží, kde nastupovali se svým čínským průvodcem do rychlovlaku. „To není jako u nás, že dobíháme vlak nebo se tlačíme u dveří do vagónu, všechno je organizované,“ podotknul. Celý proces nástupu a výstupu je řízen a začíná to u jakéhosi semaforu. Ten pustí přes turnikety jen ty, kteří mají lístek a jsou v zelené zóně. „Lístky si musí každý koupit předem a zavazadla cestují v samostatném vagónu. Když přijdete na nádraží, jste v červené zóně, když odjede předchozí vlak, postoupíte do oranžové a zase čekáte. Na perón vás pustí na zelenou až 7 minut před odjezdem rychlovlaku,“ popisoval cestování náš šéf Pavel. A i na perónu je podle jeho slov vše organizované. „Na nástupišti jsou přesně určené značky, kde zastaví vagón, ve kterém jsou vaše sedadla. A věřte nebo ne, ten vlak fakt zastaví na pět centimetrů přesně,“ udiveně konstatoval náš šéf. Navíc se podle něj nikdo netlačí, protože jsou na zemi nakreslené i koridory pro nástup i pro výstup. „Viděl jsem na vlastní oči, jak jeden železničář vykázal ženu, která se doslova cpala do vlaku. No, měla smůlu,“ dodal s úsměvem.

Z pasáčků ovcí obyvateli velkoměsta

Továrna na výrobu ponožek.

Rychlovlakem se dostali na místo první exkurze, do továrny na výrobu ponožek, které si mohou lidé koupit ve většině zemí světa. Tři dny potkávali naši kolegové balíky příze na každém kroku, tu na dvoukoláku, tu na korbě náklaďáku, prostě – příze kam se podíváš. Po třech dnech usilovného studia výroby ponožek ve velkém se přesunuli kolegové do továrny na výrobu pletacích strojů. Tentokrát šlo o státní firmu v průmyslové zóně jednoho z nejmladších měst v Číně, které vyrostlo na zelené louce teprve před nějakými šesti lety. „Všechno se tam dělá pro lidi, pro zaměstnance. Továrna pro ně staví vlastní paneláky, buduje i zábavní centra a shopingpark, tak aby přitáhli lidi z hor, kteří doteď jen pásli kozy a ovce,“ konstatoval náš šéf Pavel. Závěr pracovní cesty vyslanců naší firmy patřil návštěvě veletrhu v Šanghaji, který je největší akcí svého druhu, kde je k vidění to nejlepší a nejnovější právě z oboru pletení a pletařských strojů.

Už jím jenom hůlkami

Tady zřejmě uzrálo rozhodnutí zahodit příbory – náš šéf je ten vpravo v zástěře 🙂

No a největší zážitek? „Jednoznačně jídlo,“ rozesmál se šéf naší firmy. „I v té nejmenší hospůdce nebo jídelně si můžete vybrat suroviny a kuchaři z nich přímo před vámi vykouzlí úžasná jídla,“ řekl a dodal, že nejenže tam jedl stylově hůlkami, ale že tak dnes jí i doma. „Normálně, zahodil jsem příbory a už jím jen hůlkami“ tvrdí dnes. Jen neřekl, jak to má s polévkami…🤔

Napsat komentář