Bojovníků za svobodu 1262/7 Šternberk
+420 797 807 985
info@eeree.eu

Jsou barefootové boty pro každého?

Pokud jste si už ledacos o barefootové obuvi přečetli a dostali jste se do fáze rozhodování, jestli si je pořídíte nebo zůstanete u svého klasického obutí, musíte si uvědomit, že tyhle boty opravdu nejsou pro všechny. Hodně záleží na tom, zda jsou vaše nohy fit a také, jak jste na tom se svým celkovým zdravotním stavem.

Boty označované jako barefoot mají jistě spoustu výhod. Především se pyšní volností prstů v botách, která je daná šířkou hlavně v prostoru palce, který bývá v klasických botách nejvíc utiskován. Doporučován je takzvaný nadměrek zhruba 12mm -15mm v botě, který zajišťuje přesnou funkci prstů při chůzi. Zdravě postavenému chodidlu barefootové boty v žádném případě nenaruší klenbu, jak se můžete také někde dočíst. Naopak tyto boty podpoří svaly, vazy a šlachy na nohou a jako benefit poskytují masážní stimul nervových zakončení na chodidlech, která jsou nástrojem ke komunikaci nohou s mozkem.

Kam si boty vzít a kam ne? Česká obuvnická a kožedělná asociace například kategoricky odmítá chůzi v barefootových botách v městském prostředí a vůbec po tvrdém povrchu jako je asfalt, beton, dlažba apod. Opak je podle nás pravdou. Právě pohybem ve městě se nejlépe naučíme chodit v barefoot botách, tvrdost povrchu je jakýmsi trenažérem správné chůze. Ve vyjádření asociace se také ozývá názor, že barefootové boty jsou vhodné ke krátkodobému nošení pouze po měkkém povrchu. Opět jsme přesvědčeni o opaku a máme pro to jasné argumenty. Chodit v barefootových botách na nerovném přírodním povrchu je pro celé tělo naprosto ideální. Ani dlouhodobá chůze, podle lidí obouvajících takové boty už několik let, není riziková a ani zdraví škodlivá.

 

A jak je to se sportem? O tom najdete informace v našem dalším článku (viz:…Běhání v barefrootové obuvi), tak jen ve zkratce. Samozřejmě existují i sportovní barefoot boty, ve kterých jejich uživatelé bezpečně běhají, provozují turistiku bez časového omezení a dokonce i tu vysokohorskou.

Možná budete překvapení, ale barefoot boty jsou velmi vhodné pro děti. Samozřejmě najdete i názor, že barefoot pro děti je hlavně byznys s marketingovou kampaní zacílenou zejména na matky malých dětí a takové boty nejsou pro vývoj klenby dětské nohy vhodné. Znovu budeme oponovat. Ti nejmenší jsou totiž nezatíženi zkušeností s klasickou obuví, a když je rodiče vedou od prvopočátku ke správné chůzi v barefootu, tak pevnější svaly a vazy dobře vyvinou jejich nožní klenbu. Jen je nutné dbát od batolecího po školní věk na důležitost opatku.

Další řádky jsou odpovědí na otázku, pro koho barefootové boty nejsou vhodné a mohou naopak jejich obouváním poškodit své zdraví. Tak třeba lidé, kteří mají anatomické vady chodidel, by svůj ortopedický defekt a případnou chůzi v barefootu měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem. Mohli by totiž zvyšovat rizika únavových zlomenin, hlavně u záprstních kostí nebo v klenbě chodidla, či vymknutí kotníku. U vrozených deformací chodidel, jako je například takzvaná koňská nebo hákovitá či lukovitá noha, vůbec nepřipadá barefoot do úvahy, protože lidem s těmito deformitami hrozí pády, takže se bohužel musí spokojit se svojí speciální obuví.

Barefootové boty nelze doporučit, pro specifickou degeneraci organismu, lidem s chronickým revmatoidním onemocněním nebo onemocněním metabolického (např. diabetes melitus nebo dna) nebo neurologického rázu ( např. dětská mozková obrna nebo svalové atrofie).

Z toho všeho vyplývá, že obouvání do barefootových bot opravdu, bohužel, není pro každého. A stejně jako je nutné brát v úvahu všechna zdravotní rizika, je nutné na tento druh obuvi přecházet pomalu, postupně, aby ani zdravým nohám nehrozila žádná nebezpečí – více v připravovaném příspěvku Jak se naučit nosit barefoot boty.

Napsat komentář