Bojovníků za svobodu 1262/7 Šternberk
+420 797 807 985
info@eeree.eu

Barefoot boty pro děti

Dnešní maminky se hodně zabývají otázkou jaké boty dítěti pořídit, aby splňovaly všechna kritéria pro zdravý vývoj chodidel jejich ratolestí a samozřejmě aby se boty jejich dětem i jim líbily. Mohou tím vyvoleným obutím být i takzvané barefootové boty? Na jedné straně pomyslné bariéry sporu o to, zda je tento typ bot pro dítě vhodný, stojí jejich výrobci, zastánci i část odborné veřejnosti. Na druhé straně stojí výrobci klasické obuvi i někteří ortopedi. Právě z té druhé skupiny zaznívá varování, že barefoot obuv je nebezpečný reklamní trik.

Kde je více pravdy, asi vzhledem k tomu, že jde o poměrně nový a jistě i téměř revoluční typ obutí, ukáže jednoznačně asi až čas. A také alespoň částečné sladění názorů hlavně odborníků z řad lékařů, fyzioterapeutů a podiatrů. Zásadní otázkou v problematice vztahu děti a barefootové boty je, zda takové obutí respektuje zdravý vývoj dětské nohy, hlavně pak chodidla. Už ze vzhledu barefootových bot je jasné, že jsou ve své přední části širší než klasické boty, tudíž že nestlačují chodidlo v žádné jeho oblasti a nabízejí při chůzi specifické prožitky z terénu se zapojením hmatových čidel plosky. Barefootové boty stimulují reflexní body a respektují přirozenost chodidel. Takovou přirozenost klasické obutí, na které jsme zvyklí, podle části odborníků, nenabízí. Na svět přicházíme se zdravými chodidly, ale vlivem nejrůznějších vlivů a právě nejvíce kvůli špatné obuvi, si jen 30% populace na své nohy v dospělosti nenaříká.  Říká se, že na každém začátku mnohé závisí.

Vývoj dětských nožek začíná už v prenatálním věku zhruba od 8. týdne těhotenství  a  dítě se vesměs rodí se zdravými nožkami, pochopitelně s výjimkou vrozených vad chodidel. Od dvou let má dětské chodidlo pod nožní klenbou tukový polštářek, který chrání klenbu před zatížením. Proto dětská nožka vypadá ploše, v žádném případě se ale nejedná o ploché nohy. Později, někdy kolem čtvrtého až pátého roku dítěte, zmíněný tukový polštářek mizí a teprve pak se objeví správně tvarovaný oblouk chodidla. Proto první botičky nevyplňujeme anatomickou vložkou, dětské nohy s tukovým polštářkem ji v tomto období opravdu nepotřebují. Co však dětská noha potřebuje je kvalitní opatek, protože celkový vývoj nohy je dlouhodobá záležitost trvající sedm let. Opatek je důležitý hlavně proto, aby kotník neuhýbal do stran a nebyly tak vytvořeny podmínky pro budoucí deformaci chodidel. Zároveň je přínosná rovná vložka v botě s takzvanou patní prohlubeninou pro lepší postavení kotníku.

Pokud se maminky přikloní k tomu, aby jejich dítě obulo jako první boty ty barefootové, musí si uvědomit několik skutečností. Dítě, které už je schopno prvních samostatných krůčků a balancuje při chůzi, aby udrželo rovnováhu, potřebuje capáčky s minimálním nadměrkem 0,5 cm. První botičky nemohou mít větší nadměrek, protože jejich chůze není stabilní, je plná pádů a volný prostor v capáčku by chůzi jen stěžoval. Jakmile ale dítě umí dobře chodit je doporučený nadměrek u barefootu větší a to 1,2 -1,5 cm, aby byl zajištěn volný pohyb prstů. Dětské nožky je třeba přeměřovat každé tři měsíce, jelikož růst nožky je poměrně rychlý, cirka deset milimetrů za rok, někdy i víc. Každopádně je třeba mít na paměti, že krátká a úzká bota způsobuje deformaci prstů.

Samozřejmostí je, že dětská bota by měla být lehká a pochopitelně bez podpatku. Každá dětská noha je tvarově individuální a pokud už není svršek obuvi z lehkého pružného materiálu, je třeba brát ohled na tvar chodidla, aby nebylo nijak utlačováno. Botka musí dítěti dobře sedět na noze, nesmí při chůzi klouzat a vyzouvat se. U dětských bot je nesmírně důležitá i rovná a ohebná podrážka, protože dobře odpružená a tenká podrážka dopřeje plosce nohy stimulaci jak svalů, tak vazů a i nervů. Jen tak může dál pokračovat zdravý vývoj dětských nohou. Nutné je v souvislosti s dětskou botou, myslet na prostor v botě, zejména v prstové oblasti, který je důležitý pro správný pohyb prstů při chůzi a vývoj záprstních kostí. Správným předpokladem pro zdravé prostředí nohy je prodyšnost materiálu, ze kterého jsou boty vyrobeny. Vhodné jsou i boty s větracím systémem, který umožní cirkulaci vzduchu a odvádí vlhkost z bot pomocí perforovaných otvorů o průměru 1 mm. Nejvíce se potí plosky chodidel a výrazné pocení chodidel u dětí rodiče zaznamenávají už v předškolním věku, hlavně v mateřské škole, po přezutí do papučků. Ke školnímu věku pocení nohou tak nějak patří a s věkem, vlivem hormonálních změn a přechodu do adolescence, pocení ještě zesiluje.

Napsat komentář