Bojovníků za svobodu 1262/7 Šternberk
+420 797 807 985
info@eeree.eu

Barefoot boty mohou prohloubit zážitek z běhání

Při dnešní zdravé módě běhání se nevyhneme otázce, jak je to s běháním v barefoot obuvi. Odborníci většinou tvrdí, že pokud jste už zvládli přizpůsobit barefoot botám svou chůzi a vše je v pohodě, klidně v barefootech i vyběhněte.

Běhat v barefootech nebo klasických běžeckých botách?

Barefooty, hlavně pětiprsté boty, na běh doporučuje maratónský běžec a propagátor běhu Miloš Škorpil, který v nich trénuje. V knize „Běž a nepřestávej“ tvrdí, že pokud nechcete nebo nemůžete běhat úplně bosí, jsou pro vás vhodné právě tyto boty. Sportování v tomto typu obutí doporučuje i zakladatelka největšího obchodu s barefoot obuví Andrea Kůstková. „Když jsem byla v roce 2014 na stáži na universitě v kanadském Edmontonu, začala jsem hodně sportovat. Velmi často mě ale po delším běhu rozbolela kolena. Po návratu jsem namísto návštěvy lékaře-ortopeda vyzkoušela své první bosé boty. A problémy přestaly. Od té doby nechodím ani neběhám v ničem jiném.“

Názory na běh v barefoot botách ale ještě nejsou jednotné. V USA se například rozcházejí studie renomovaných lékařů i biologů a došlo tam i k soudnímu sporu kvůli nepravdivosti tvrzení jednoho z výrobců o zdravotní prospěšnosti nabízené běžecké obuvi pro „bosý“ pohyb (viz. článek……o soudu v USA).

Přechod z běžných tenisek na barefooty

Přechod na barefroot boty pro sportovní účely má svá pravidla stejně jako je má i přechod na toto obutí při běžné chůzi, jejichž dodržování je nezbytné pro to, aby změna nebolela. Je třeba začít od nuly. Obnovit vzpřímené držení těla, vrozenou techniku běhu kvůli posílení hlavních svalů, šlach a vazů chodidel. Důležitá je nejméně pětiminutová rozcvička k restartovaní organismu a nastavení těla do přirozeného přírodního postoje a rytmu. Lidé, začínající s během v barefoot botách, chtějí většinou hned běhat stejné vzdálenosti jako v klasických běžeckých botách. Je nutné dělat to ale postupně, protože běžec zapojuje jiné svalové partie, vazy a šlachy, které byly doposud zapojovány jen velmi málo, takže budou z počátku slabé a neschopné tréninkových dávek jako dosud. Důležité je držení těla, hlava by měla být v rovině s hrudí a držená rovně. Soustředit se běžec musí na práci nohou, kroky musí být krátké a lehké, chodidla přistávat na celou plochu, s váhou na bříška chodidel. Jakmile běžec získá správný postoj, může se pustit do běhání.

Profesionální atletka si barefoot boty pochvaluje

Barefoot boty pro sport mohou využívat i profesionálové jak dokazuje zkušenost profesionální atletky Jany Korešové, která se věnuje sedmiboji, pětiboji a skoku do dálky. „Během sportovní kariéry se mi nevyhnula zranění, hlavně od kotníků dolů, které zřejmě přetěžuji i vlivem nevhodné obuvi,“ řekla Jana Korešová. Ke zranění se přidaly i deformity nohou od kladívkových prstů na noze až po natržený úpon šlachy se zánětem v patě. „Několik fyzioterapeutů se shodlo a doporučilo mi chodit na boso, cvičit „malou nohu“ a hlídat si trojoporové postavení nohy. „Občas jsem kvůli staženým nohám v tretrách nebo jiných sportovních botách mívala na nohou otlaky a odřeniny, někdy se mi dokonce prsty nedokrvovaly. Bohužel právě běh a odrazy jsou pro chodidla velká zátěž,“ konstatovala bývalá atletka. Později jako trenér mohla být i na boso, ale jednak musela svým svěřencům něco ukázat i osobně a jednak, jak přiznává, je zimomřivá. Proto se rozhodla vyzkoušet barefoot boty, o kterých se dozvěděla od přátel, kteří si je hodně chválili. „Už po nazutí si všimnete neskutečné volnosti pro prsty do všech stran, můžete s nimi hýbat ve velkém rozsahu nahoru, dolů i do stran, což v běžné botě nejde. Je to velká úleva pro prsty a pocit vzdušnosti a volnosti. Překvapila mě i lehkost boty“ komentovala Korešová. „Bosoboty jsem vyzkoušela při atletickém tréninku na travnatém hřišti. Běželo se mi dobře, protože kratší běh vedu přes špičku a tráva je měkká, akorát jsem si pohlídala zahřátí a protažení plosky nohy před tréninkem“, dodala.

S výměnou bot opatrně

Podle bývalé atletky Jany Korešové bude pro profesionály, kteří barefoot boty nazují až v dospělém věku sport v nich asi obtížný. Je podle ní otázkou, jak dlouho bude trvat a zda je možné vůbec vytrénovat odvyklé chodidlo tak, aby zvládalo tréninkovou zátěž závodního sportovce, který trénoval dosud v odpružených botách a nemělo to vliv na jeho zdraví či větší omezení tréninku. Druhou otázkou je, zda nadměrná zátěž, se kterou se v závodním sportu setkáváme, vyžaduje tlumení nárazů, nebo zda si tělo na ně přivykne.

Barefooty jsou pro běh dobrou volbou

Závěrečné shrnutí tedy vyznívá tak, že pokud si půjdete zaběhat rekreačně, tak jsou barefooty dobrou volbou. Záleží na tom, jak rychle a jak kvalitně se podaří sportovcům v barefootech alespoň chodit, aby pak zvládli i běh. Je dobré začít tyhle boty nosit co nejdříve, tak aby to bylo ještě před tím, než stačí běžná obuv napáchat na našich chodidlech mnoho zla.

Napsat komentář